piątek, 14 sierpnia 2015

Koreańska szkoła

                   
  


Koreańska szkoła, może się wydawać taka sama jak nasza, a jednak różnice jednak są. Po tym poście pewnie pomyślicie, że polska szkoła jest 100 razy lepsza. 
Na początek powiem wam jak wygląda podział szkolny. W Korei działa system 6-3-3-4 czyli:
Podstawówka 6 lat ( uczniowie w wieku od 6-12)
Gimnazjum 3 lata ( uczniowie w wieku od 12-14)
Liceum 3 lata (uczniowie w wieku 15-18)
Uniwersytet 4 lata albo w cztero-,trzy-lub dwuletnich kolegiach

Rok szkolny w Korei Południowej zaczyna się w marcu. Pierwszy semestr trwa od marca do lipca. W połowie lipca zaczynają się wakacje letnie, które trwają do połowy sierpnia. Po nich zaczyna się drugi semestr, który trwa do grudnia. Wtedy zaczynają się wakacje zimowe, które są do lutego. W połowie tego miesiąca znowu mają wakacje tym razem wiosenne. 

Jak wyglądają lekcję?To oczywiście zależy od instytucji i podziału szkolnego. Normalnie lekcję trwają od godziny 9 rano do 16 po południu. Mają oni wszystkie przedmioty normalnie po jednej godzinie. Jedynie dostają zadania domowe w większych ilościach niż my.
Od szkoły zależy też czy mają lekcje wieczorne. Trwają one od 17-18 i od 21-22.
Jedna lekcja trwa 60 min. Czyli na lekcjach wieczornych uczą się tylko 1 do 2 przedmiotów, ponieważ jeden przedmiot zabiera 2 lekcję. A w ciągu tygodnia uczą się na tych lekcjach od 3 do 4 przedmiotów. 
Lekcję wieczorne są pokazane w dramie"School 2013" jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak to wygląda. 
Więc po 22 wracają do domu i odrabiają drugie tyle zadań domowych tym razem z zajęć wieczornych.
Lekcja koreańskiego w Korei wygląda tak samo jak u nas język polski. Uczą się oni gramatyki ( nawet z przeszłości), czytają literaturę itp. 


Matura w Korei?Koreańczycy również piszą egzamin po gimnazjum i liceum. Przygotowania do egzaminu na uniwersytet zaczyna się nawet w gimnazjum. Egzaminy na uniwersytet trwają cały dzień, czyli uczniowie zdają test z wiedzy którą zdobywali przez trzy lata. Co ciekawe po liceum mężczyźni idą do wojska na dwuletnią służbę. Jeśli nie ma ktoś przynajmniej poprawnych ocen i stwarza problemy automatycznie jest usuwany ze szkoły. W ostatniej klasie liceum w niektórych szkołach jest tak, że na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele rozumieją, że uczniowie są zmęczeni, więc wszyscy robią sobie przerwę. Inaczej każdy robi co chcę, jedni śpią, drudzy leżą i gadają a trzeci słuchają muzyki. 
W Korei obsesja na punkcie wykształcenia jest wielka, dlatego wszyscy ciężko się uczą by dostać się do jak najlepszych uczelni. Przez co można powiedzieć, że koreańczycy są ambitni, pracowici, zdyscyplinowani, kulturalni, a także weseli i sympatyczni. Podczas egzaminu, nauczyciel pilnujący powinien przez 30 min dwa razy w ciągu dnia stać nieruchomo, Nie może nawet głośno oddychać, żuć gumy, kaszleć itp.
Co do nauczycielek obowiązują je te sam zasady z dwoma dodatkowymi. W tym ważnym dniu nie mogą mieć butów na obcasie, żeby nie stukały one po linoleum, nie mogą mieć mocnego makijażu ani perfum o intensywnym zapachu. 

A co z czasem między lekcjami?Większość koreańskich uczniów spędza wolny czas w bibliotece. Odrabiają tam zadania domowe, do których są potrzebne książki z biblioteki, piszą eseje itp.Najwięcej czasu spędzają tam uczniowie trzeciego roku liceum, doskonaląc swoje umiejętności.

Jak wygląda lunch szkolny?To jest przeciętny obiad w koreańskich szkołach. Jak wiecie ryż jest podstawą każdego dania. Obiad trwa około godziny, wtedy uczniowie mają czas by porozmawiać i odpocząć od nauki. 

Szkolny festiwal?
Szkolny festiwal polega na tym, żeby zjednoczyć ze sobą klasę z całą szkołą.
Na takich wydarzeniach klasa coś pokazuje na scenie na sali gimnastycznej.  Może to być na przykład układ taneczny znanego zespołu zaprezentowany przez część klasy, albo jakiś występ kabaretowy.

Mundurki i ich historia

We wszystkich szkołach średnich w Korei Południowej uczniowie noszą mundurki zwane- Gyobok.
Mundurki zawitały do Korei Południowej w XX wieku, gdy Korea znajdowała się pod rządami Japonii
W czasach dzisiejszych koreańscy uczniowie uważają, że noszenie mundurków przez cały dzień jest bardzo praktyczne i wygodne. Rodzaje mundurków są różne, zależą one od rodzaju szkoły i sławy danej instytucji. 


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


A tu kilka kadrów z koreańskich szkolnych dram:Co myślicie o koreańskiej szkole?
A może macie jakieś pytania? 
Piszcie w komentarzach :)


2 komentarze:

  1. Super post!
    Czekam na następne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiem tak, że godziny i ilość tych lekcji są przerażające! Ale jedno co mi się podoba to lekcje WF. Ja też bym takie chciała mieć, bo nie znoszę Wf może wynika to z tego że nienawidzę osoby która tą lekcje prowadzi. Ciekawe jakbyśmy mieli taki WF! ;)

    OdpowiedzUsuń