środa, 20 stycznia 2016

Prawdziwa historia Cesarzowej Ki- Dynastia YuanDynastia Yuan (okres panowania: 1206–1368), nazywana również dynastią Mongolską, była dynastią założoną w Chinach przez mongolskich nomadów. Była to jedna z głównych dynastii, ale niestety najkrócej panująca. Była to pierwsza dynastia, która uczyniła Pekin stolicą państwa. W tamtych czasach Pekin nazywano Dadu.

 

W roku 1328, Jayaatu Khan Tugh Temür (ojciec Togona Themura) został sprowadzony do Dadu przez Kipczadzkiego (od Kipczaków- lud turecki) dowódcę El Temüra. Został obwołany cesarszem. Syn poprzedniego Cesarza- Ragibagh- sprawował władze w Shangdu- starej stolicy głównej, która teraz była stolicą letnią). Tugh Temür zyskał wsparcie od książąt i oficerów Północnych Chin i innych części, gdzie dynastia miała swoich przedstawicieli, dzięki czemu wygrał wojnę domową przeciw Ragibaghowi którą znamy jako Wojnę Dwóch Stolic. * El Temur

Następnie Tugh Temür abdykował na korzyść swojego brata Kusali. Jednakże Kusala zmarł niespodziewanie 4 dni po bankiecie Tugh Temura. Przypuszczalnie został otruty przez El Temura i Tugh Temür ponownie zasiadł na tronie. Tugh Temür zdołał również wysłać pełnomocnictwa do zachodnich mongolskich chanatów takich jak Złota Orda i 
Ilchanidów, by to jego zaakceptowali jako zwierzchnika świata mongolskiego. Jednakże podczas swoich 3 letnich rządów był on głównie marionetką potężnego urzędnika El Temura. El Temür wyeliminował oficerów i urzędników popierających Kusalę i doprowadził do władzy wojskowych, których despotyczna władza wyraźnie wyznaczyła upadek dynastii. Podczas gdy cała administracja była zdominowana i trzymana przez El Temura, Tugh Temur był znany ze swojego wkładu w kulturę.
Po śmierci Tugh Temüra w 1332 i późniejszej śmierci Rinchinbala (syna Kusali) w tym samym roku, 13-letni Toghon Temür, ostatni z 9-ciu sukcesorów Kublai Khana, został wezwany z Guangxi (ówczesna prowincja na południu) i objął stanowisko władcy. 


*Toghon Temur

Żelazna dama Korei jest Koreanką, której mongolskie imię brzmiało Öljei Khutugh.
 Była córką Gi Ja-o. Urodziła się jako Hwang Ki Hu w prefekturze Haeng w Korei. Jej starszym bratem był Gi Cheol. Została konkubiną cesarza Chin Szun Ti (Toghona Temura) z mongolskiej dynastii Yuan.


*Öljei Khutugh

 Po śmierci El Temüra (1333, choroba), Bayan (mongolski generał z klanu Mergidów, urzędnik wojskowy dynastii Yuan) stał się tak samo potężnym jakim był El Temür na początku swoich rządów. 


*Bayan

W konfliktach dotyczących sukcesji tronu Jayaatu Khan Tugh Temüra po 1332 r. Bayan zerwał sojusz z El Temürem i wspierał Cesarza Toghona Temüra. Do 1335 r. Bayan odniósł sukces w zniszczeniu synów i dalszej rodziny El Temüra. Zaczął osiągać wszelkie oficjalne pozycje (tytuły, rangi) jak nikt inny przed nim. Cesarzowa Danashiri została stracona w dniu 22 lipca 1335 r ze względu na bunt jej brata Tankis (Tangqishi)


* Danashiri i Tangqishi


Öljei Khutugh urodziła Ayushiridare w 1338 r. Jego ojcem był oczywiście Toghon Temur. W 1339 r. Bayan został wielkim kanclerzem. W tym okresie prawdopodobnie zabrnął w swoich działaniach za daleko. Został obalony w 1340 r. przez swojego bratanka Toqto'a (Toghtogha). Krótko po tym, jego czystki [zapewne w ludziach skoro wszystkich pousuwał ze stanowisk i sam wszystko zagarniał] zostały odwołane, a jego polityka totalnie odwrócona. 


*Toqto'a (Toghtogha)


W czasie swego dorastania Toghon Temür odnajdywał w sobie sprzeciw wobec autokratycznej władzy Bayana. W 1340 r. Toghon sprzymierzył się z Toqto, który był z Bayanem w złych stosunkach, więc wygnali Bayana w wyniku zamachu stanu. Toghon Temur próbował uczynić Öljei Khutuk cesarzową, ale nie udało się i cesarzową została kobieta jeszcze gorsza od Danashiri- Bayan Khutuk


*Bayan Khutuk

Wraz ze zwolnieniem Bayana, Toghtogha przejął władzę nad dworem. Tchnął świeżość w sposób zarządzania. Poczynił pierwsze kroki w nowy pozytywny kierunek jakimi miała być centralizacja zarządzania. Jednym z jego projektów, które odniosły sukces było zakończenie spisywania oficjalnych historii dynastii Liao, Jin i Sing; skompletował je w przeciągu roku (1342-1343). Nazywa się go "Wielkim Historykiem Tuotuo" (był też oficjalnym historykiem Yuanu).
Mimo swoich umiejętności, w 1344 r. kiedy to nie udało mu się zmienić kierunku rzeki Yongding w celu ułatwienia transportu wody do stolicy, Toghtogha zrezygnował z urzędu za zgodą Toghona. Został przywołany do stolicy w 1349 r. i ponownie objął stanowisko premiera [jego następca sobie nie radził].
  Ayushiridara został następcą tronu w 1353 r. Od tej pory druga cesarzowa rozpoczęła kampanię, której celem było, by cesarz abdykował na rzecz ich syna. Monarcha dowiedział się o tym i oddalił ją. W zależności od pozycji Öljei Khutuk w stolicy cesarstwa, jej starszy brat Gi Cheol przyszedł zagrozić pozycji króla Goryeo, który handlował z Mongołami. Gongmin z Goryeo wymordował rodzinę Gi w wyniku zamachu stanu w 1356 roku. Öljei Khutuk domagała się wyboru Tash Temur na nowego króla Goryeo, więc wysłała wojska do Goryeo. Mongolscy żołnierze zostali pokonani przez armię Goryeo podczas próby przekroczenia rzeki Yalu. W tym samym czasie doszło do walki przeciwników i popleczników następcy tronu. Przywódca opozycjonistów Bolud Temür w 1364 r. zdobył stolicę i uwięził cesarzową Ki. Jej syn zbiegł do Köke Temüra, swego zwolennika. W następnym roku Bolud Temür został zdetronizowany przez Köke Temüra. Cesarzowa ponownie próbowała uczynić swego syna chanem, ale na próżno. W owym czasie, po śmierci Bayan Khutugh, została pierwszą cesarzową. W 1368 r. członkowie ruchu Czerwonych Turbanów pozbawili władzy dynastię Yuan. Ki uciekła do Yingchangu. Jej małżonek zmarł w 1370 r. Ayushiridara został chanem mongolskim pod imieniem Biliktu i cesarzem Chin (nominalnym) z dynastii Północnych Yuan o imieniu Zhaozong. Ki została cesarzową-wdową. Wkrótce potem wszelki ślad po niej zaginął.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

Co myślicie o tym poście i o historii Cesarzowej Ki? 22 komentarze:

 1. Pytanie: Skąd wiadomo, że El Temur Był Kipczakiem (Tatarem)?
  Co by robił w Chinach, skoro jako Tatar mógł służyć chanom ojczystej Złotej Ordy, albo jak wielu Tatarów Wielkiemu Księciu Litewskiemu, lub Królowi polskiemu Władysławowi Jagielle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to powiem Ci tak, że nie jestem co do tego pewna ponieważ nie jestem historykiem. Historię słyszałam od mojej koleżanki Koreanki, która akurat uczyła się o tamtych czasach, potem jeszcze dla pewności sprawdziłam wszystko z innymi źródłami... El Temur prawdopodobnie miał pochodzenie Turecko-mongolskie, nie ma więcej informacji na jego temat, a tym bardziej o dzieciństwie czy innych rzeczach. A w Chinach był dlatego, że była tam stolica Imperium Mongolskiego- Dadu. Tam chciał by osoba którą przyprowadził zasiadła na tronie. Po tym manipulował każdym władcą, jak i całym pałacem. Dążył do przejęcia władzy nad całym Imperium Mongolskim.

   Usuń
  2. Inne, anglojęzyczne serwisy mówią, że El Temur wcale nie manipulował władcami, lecz sprawował realną władzę wojskową i nad całą administracją. Nie potrzebował do tego żadnego cesarza. Niektóre blogi wskazują też, że Cesarzowa Ki zmarła rok przed Toghunem, który był jednak ostatnim władcą z dynastii Yuan. Ayushiridari nie objął już tronu w stolicy Chin. Twoja wersja jest NIECO pozytywniejsza :)

   Usuń
 2. Historia naprawdę mocno się różni od tego, co zostało ukazane w serialu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki :) Dużo się z tego dowiedziałam ale jest mi trochę przykro bo bardzo się różni z tym co zostało pokazane w serialu a ja mocno wierzyłam że to prawda :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozczarował mnie fakt że Ki w prawdziwej historii pozbyła się Tal-Tala (Toghtogha)a w serialu było tak pięknie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Toqto'a

   Rzeczywiście. Wynika z tego, że następca tronu, syn Ki i Toghuna, książę Ayushiridara, oskarżył Tal-Tala o korupcję, a Cesarzowa Ki poparła dymisję Tal-Tala. Potem kanclerz udał się na wygnanie, ale szybko został otruty przez swojego przeciwnika, Hamę. Wszystko wygląda na to, że pozbycie się Tal-Tala było dużym błędem dla istnienia dynastii Yuan.

   Usuń
 5. prawda ale w filmie ona plakała ze taltal poległ w walce a w rzeczywistosci oa go zabila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd informacja o tym, że Cesarzowa Ki zabiła Tal Tala?

   Usuń
  2. Z informacji na dole mojego wpisu wynika, że Tal Tal prawdopodobnie został zabity przez swojego rywala, Hamę. Nic nie ma o Cesarzowej Ki. Ale nie ma też o tym, że Tal Tal poległ w walce przeciwko buntownikom, jak pokazuje serial. Chociaż rzeczywiście dynastia Yuan się zakończyła, a jej koniec rozpoczął się od kontrofensywy buntowników z Goryeo/Koryo, po tym jak Cesarzowa Ki wysłała 10 000 żołnierzy, żeby zgładzić króla Koryo, który wymordował jej rodzinę. W serialu jest to przedstawione jako próba obrony Daidu, natomiast w historii jest to nieudany atak na Koryo, który skończył się klęską wojsk stolicy i szybkim opanowaniem jej przez buntowników, którzy po kilku latach ustanowili dynastię Ming.

   Toghtogha (1314 – 1356)
   A Yuan minister who served the court under Sunje’s rule. He was a scholar educated with Confucian principles and later, overthrown his own uncle Bayan when the latter started to be more autocratic. His greatest achievement was compiling the history of the Liao, Jin, and Song Dynasties when he became the Chancellor. He also became one of Sunje’s closest supporters before he was ousted and exiled, then eventually assassinated by his rival Hama.

   Usuń
 6. wcześnie pisałam o Tal_Talu i Ki wiecie co wam powiem czy jakby pokazali prawdziwą historię bez tych uczuć i emocji czy oglądalibyśmy to??? pewnie nie bo w życiu codziennym spotykamy strasznych intryg złości itp.Więc z jednej strony dobrze że nie pokazali całej prawdy.Ten serial pomógł mi trochę pomyśleć że w życiu najważniejsza jest miłość.Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała postać Seungyanga jest zmyślona. Nie było żadnej znakomitej wojowniczki, łuczniczki, podającej się za faceta. A to jest chyba bardzo ważny element serialu, który przyciągnął widzów na dłużej. Prawdziwa historia Pani Ki zaczyna się od historii służącej przysłanej do stolicy z Koryo. Prawdopodobnie nie było miłości między Wangiem a Ki. Nie wiadomo czy była miłość między Toghunem a Ki. Wiadomo jedynie, że Toghun chciał uczynić z niej cesarzową wcześniej, ale "to się nie udało" (dlaczego?) i została nią Bayan Khutukh. Dziwne, że stało się to już po rzekomym wypędzeniu przez Cesarzową Ki i Tal Tala samego Bayana. Źródła mówią różnie: jedne, że Ki została cesarzową wdową, inne że zmarła rok przed Toghunem, czyli inaczej niż w serialu. Wszystkie sa jednak zgodne, że wszyscy zmarli przedwcześnie, prawdopodobnie w niewoli. Łącznie z Wangiem Yoo (ten był dodatkowo znienawidzony przez lud, że nawet przewożony w celu egzekucji, został wcześniej dotkliwie pobity).

   Co jest na pewno prawdziwe?
   - walczyła o wpływy swojego Koryo
   - a konkretnie o LUD (podczas gdy inni widzieli w nim jedynie motłoch)
   - nie zgadzała się na daniny w postaci kobiet
   - eunuch z Koryo zarządzający pawilonem kobiet okazał się największym sprzymierzeńcem Pani Ki

   Usuń
 7. według mnie historia była trochę inna a znam się na tym bo znam 4 koreańczyków i do tego moja siostra zna się na tym i o dzieciństwie El Temura jest mało informacji i jeśli wzorowałeś się na dramie to nie pokazali nam całej prawdy bo być może Öljei Khutugh nie kochała króla korio tylko od początku cesarza a może cesarz poślubił Danashiri bo ją kochał wię nie można się wzorować na dramach bo oni je poprawiają i nie dają tylko prawdy więc taka rada niech nikt nie wzoruje się na filmach a co do dramy i do bochaterki to najcudowniejsze co widziałam i dzięki za dodatkowe informacje

  OdpowiedzUsuń
 8. A skad wiadomo czy watek milosny Niang i Wanga to prawda czy tez fikcja dla ubarwienia serialu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo to stąd, że w prawdziwej historii rodzinę Nyang zabił Wang. Więc cały ten wątek romantyczny jest fikcją.

   Usuń
  2. Na pewno on, a nie już kolejny król Koryo? Wydaje mi się, że Wanga już wtedy nie było na tronie, jeśli w ogóle żył. Nawiasem to ciekawe, że ona tak dbała o Koryo, a Koryo nie dość, że unicestwiło ją, jej rodzinę to jeszcze zakończyła całą dynastię Yuan. Oznacza to, że Ki popełniła błąd, a Mongołowie mieli rację. Z drugiej strony upadek stolicy był zapoczątkowany złymi rządami Bayana.

   Usuń
  3. Sprawdziłem. Wang Yoo to Chunghye of Goryeo, syn Chungsuka, a rodzinę Ki zgładził dopiero Gongmin. Po Chunghye (koniec drugich jego rządów w 1344 r.) był jeszcze: znów Chungsuk, Chungmok i Chungjeong. Dopiero potem nastał Gongmin (w 1351 r.). Chunghye zmarł młodo, w wieku 28 lat w 1344 roku. Miał dwoje dzieci, które były kolejno Królami Koryo. Po nich nastał czas Gongmina, który był rodzonym BRATEM Wanga Yoo (Chunghye) i to on wymordował rodzinę Ki, co spotkało się z wysłaniem 10 tys. piechoty przez Yuan (Cesarzową Ki) by na tron Koryo wprowadzić nowego władcę, wybranego przez nią.

   Usuń
 9. Bardzo proszę o podanie szczegółów z prawdzwej historii Wanga i Nyang.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkich historia Pani Ki sprzed przysłaniem jej do pałacu jako służącej, jednej z wielu z Koryo (Goryeo) jest FIKCJĄ. Historia nie zna jej historii sprzed tego momentu ŁĄCZNIE Z JEJ PRAWDZIWYM NAZWISKIEM. Seungyang jest więc również wymyślone. Wszelkie wydarzenia sprzed tego momentu również. Nie było żadnej miłości między Wangiem i Ki, a Wang był w rzeczywistości człowiekiem zepsutym, który gwałcił, uprowadzał i rabował, nawet najbliższych, nawet najbiedniejszych. Mimo to przysługiwał mu tron Koryo ze względu na więzy krwi. Stosunki z Panią Ki miał dobre, Wang cieszył się jej przyjaźnią, ale do czasu. Jest chyba nawet wzmianka, że to ona go zdetronizowała, ale nie dam głowy. Nie ma nic na temat tego, że Wang w jakikolwiek sposób przyczynił się do sukcesu Pani Ki w stolicy. Tak naprawdę największy wpływ na ten sukces poza samą Ki, przypisuje się JEDYNIE eunuchowi z Koryo, który zarządzał pawilonem kobiet w pałacu.

   Usuń
 10. Wow ale różnica między tym co napisałaś a tym co było w serialu, ale mimo wszystko kocham ten serial. Ile razy bym tego nie oglądała to i tak płaczę jak bóbr na końcu ;) Zapraszam no swojego bloga, zamierzam napisać opowiadanie z tymi bohaterami , ale jeszcze nie teraz bo obecnie piszę coś innego bardzo kosmicznego. Będzie mi miło gdy zostawisz jakiś ślad, o to link do mojego bloga: http://ja-i-moje-opowiastki-o-wszystkim.blogspot.com/ Piosenki masz świetne ale nie wiem czy słuchałaś jak Ji Chang Wook śpiewa Coś pięknego W pisz YT Ji Chang Wokk To the butterfly ma też inne wspaniałe piosenki ale musisz trochę pogrzebać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak odległej historii nie sposób odtworzyć. Serial jest oparty na historii , ale obok tego musi mieć swój własny, interesujący widza scenariusz, czyli musi posłużyć się fikcją zwłaszcza podczas kreowania bohaterów.Nie ma takiej opcji by można było posłużyć się jota w jotę relacjami i wyglądem bohaterów jakie były w istocie, bo tego się nie zna.Serial fascynujący! Postać Tal Tala jedyna w swoim rodzaju. Powoli wkracza na plan, a w końcu jest tylko on.Przynajmniej dla mnie. Odpuszczam historię,bo fikcja bardziej mi się podoba.
  Szkoda tylko, że relacja Ki i TalTal przypominała spotkanie głuchych i ślepych zamiast dwojga młodych i atrakcyjnych ludzi. Ona sztucznie lodowata nawet w chwilach kiedy kamień by się ruszył, on - niczym wykastrowany, zacięty milczek oddany wyższym celom, jakby miłość nie była najważniejsza w życiu każdego człowieka.Płakał, dla niej zabił , a ona i tak nic! Cesarz- kanalia okropna, mściwa, zazdrosna, podła, niewdzięczna, tchórzliwa, płaczliwa ciota, uczepiona tych, którzy mogli mu zapewnić lepszy byt. Król Korei (Koryo)
  wspaniała postać, miłość do Ki bezwarunkowa.Sama Ki nie wiedziała którego kocha i to był błąd scenariusza, bo widz też tego nie wiedział, a nawet był zdziwiony wielką miłością do mordercy ojca i króla.No i to wydłubywanie brudów z ucha...sikanie pod siebie, i duża, płaska twarz o oczach żaby w zgarbionym jak wielbłąd ciele. Pierwszy odcinek - patrz; ;vod.Cesarzowa Ki - pokazuje jak podły był cesarz w stosunku do króla, a król był głupi, że wciąż pchał się w łapy tamtego "rycerza"co nauczył się pisać i władać mieczem.Prawdziwy śmieć- niby cacy, i wielu dało się na to nabrać.We mnie budził tylko wstręt.Zabił króla z czystej zazdrości! Dziecko nie żyło i świadkowie nie żyli, a zazdrość o przeszłość..hmm, brak słów.Niby kto miałby zabić Ki, za związek z Wangiem Yu??
  Tal Tal - byłeś najwspanialszy, a twoje oczy najpiękniejsze na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 12. można by jeszcze dopisać słowa piosenki, (nie pamiętam autora..i go przepraszam)
  ...zakochane twoje oczy
  a w tych oczach smutek i żal
  ciągle obraz twój za mną kroczy
  na zawsze spokój serca skradł..
  pani Ki, czy aby na pewno pani tego nie zauważyła u swojego czarnego rycerza?

  OdpowiedzUsuń