środa, 20 stycznia 2016

Prawdziwa historia Cesarzowej Ki- Dynastia YuanDynastia Yuan (okres panowania: 1206–1368), nazywana również dynastią Mongolską, była dynastią założoną w Chinach przez mongolskich nomadów. Była to jedna z głównych dynastii, ale niestety najkrócej panująca. Była to pierwsza dynastia, która uczyniła Pekin stolicą państwa. W tamtych czasach Pekin nazywano Dadu.

 

W roku 1328, Jayaatu Khan Tugh Temür (ojciec Togona Themura) został sprowadzony do Dadu przez Kipczadzkiego (od Kipczaków- lud turecki) dowódcę El Temüra. Został obwołany cesarszem. Syn poprzedniego Cesarza- Ragibagh- sprawował władze w Shangdu- starej stolicy głównej, która teraz była stolicą letnią). Tugh Temür zyskał wsparcie od książąt i oficerów Północnych Chin i innych części, gdzie dynastia miała swoich przedstawicieli, dzięki czemu wygrał wojnę domową przeciw Ragibaghowi którą znamy jako Wojnę Dwóch Stolic. * El Temur

Następnie Tugh Temür abdykował na korzyść swojego brata Kusali. Jednakże Kusala zmarł niespodziewanie 4 dni po bankiecie Tugh Temura. Przypuszczalnie został otruty przez El Temura i Tugh Temür ponownie zasiadł na tronie. Tugh Temür zdołał również wysłać pełnomocnictwa do zachodnich mongolskich chanatów takich jak Złota Orda i 
Ilchanidów, by to jego zaakceptowali jako zwierzchnika świata mongolskiego. Jednakże podczas swoich 3 letnich rządów był on głównie marionetką potężnego urzędnika El Temura. El Temür wyeliminował oficerów i urzędników popierających Kusalę i doprowadził do władzy wojskowych, których despotyczna władza wyraźnie wyznaczyła upadek dynastii. Podczas gdy cała administracja była zdominowana i trzymana przez El Temura, Tugh Temur był znany ze swojego wkładu w kulturę.
Po śmierci Tugh Temüra w 1332 i późniejszej śmierci Rinchinbala (syna Kusali) w tym samym roku, 13-letni Toghon Temür, ostatni z 9-ciu sukcesorów Kublai Khana, został wezwany z Guangxi (ówczesna prowincja na południu) i objął stanowisko władcy. 


*Toghon Temur

Żelazna dama Korei jest Koreanką, której mongolskie imię brzmiało Öljei Khutugh.
 Była córką Gi Ja-o. Urodziła się jako Hwang Ki Hu w prefekturze Haeng w Korei. Jej starszym bratem był Gi Cheol. Została konkubiną cesarza Chin Szun Ti (Toghona Temura) z mongolskiej dynastii Yuan.


*Öljei Khutugh

 Po śmierci El Temüra (1333, choroba), Bayan (mongolski generał z klanu Mergidów, urzędnik wojskowy dynastii Yuan) stał się tak samo potężnym jakim był El Temür na początku swoich rządów. 


*Bayan

W konfliktach dotyczących sukcesji tronu Jayaatu Khan Tugh Temüra po 1332 r. Bayan zerwał sojusz z El Temürem i wspierał Cesarza Toghona Temüra. Do 1335 r. Bayan odniósł sukces w zniszczeniu synów i dalszej rodziny El Temüra. Zaczął osiągać wszelkie oficjalne pozycje (tytuły, rangi) jak nikt inny przed nim. Cesarzowa Danashiri została stracona w dniu 22 lipca 1335 r ze względu na bunt jej brata Tankis (Tangqishi)


* Danashiri i Tangqishi


Öljei Khutugh urodziła Ayushiridare w 1338 r. Jego ojcem był oczywiście Toghon Temur. W 1339 r. Bayan został wielkim kanclerzem. W tym okresie prawdopodobnie zabrnął w swoich działaniach za daleko. Został obalony w 1340 r. przez swojego bratanka Toqto'a (Toghtogha). Krótko po tym, jego czystki [zapewne w ludziach skoro wszystkich pousuwał ze stanowisk i sam wszystko zagarniał] zostały odwołane, a jego polityka totalnie odwrócona. 


*Toqto'a (Toghtogha)


W czasie swego dorastania Toghon Temür odnajdywał w sobie sprzeciw wobec autokratycznej władzy Bayana. W 1340 r. Toghon sprzymierzył się z Toqto, który był z Bayanem w złych stosunkach, więc wygnali Bayana w wyniku zamachu stanu. Toghon Temur próbował uczynić Öljei Khutuk cesarzową, ale nie udało się i cesarzową została kobieta jeszcze gorsza od Danashiri- Bayan Khutuk


*Bayan Khutuk

Wraz ze zwolnieniem Bayana, Toghtogha przejął władzę nad dworem. Tchnął świeżość w sposób zarządzania. Poczynił pierwsze kroki w nowy pozytywny kierunek jakimi miała być centralizacja zarządzania. Jednym z jego projektów, które odniosły sukces było zakończenie spisywania oficjalnych historii dynastii Liao, Jin i Sing; skompletował je w przeciągu roku (1342-1343). Nazywa się go "Wielkim Historykiem Tuotuo" (był też oficjalnym historykiem Yuanu).
Mimo swoich umiejętności, w 1344 r. kiedy to nie udało mu się zmienić kierunku rzeki Yongding w celu ułatwienia transportu wody do stolicy, Toghtogha zrezygnował z urzędu za zgodą Toghona. Został przywołany do stolicy w 1349 r. i ponownie objął stanowisko premiera [jego następca sobie nie radził].
  Ayushiridara został następcą tronu w 1353 r. Od tej pory druga cesarzowa rozpoczęła kampanię, której celem było, by cesarz abdykował na rzecz ich syna. Monarcha dowiedział się o tym i oddalił ją. W zależności od pozycji Öljei Khutuk w stolicy cesarstwa, jej starszy brat Gi Cheol przyszedł zagrozić pozycji króla Goryeo, który handlował z Mongołami. Gongmin z Goryeo wymordował rodzinę Gi w wyniku zamachu stanu w 1356 roku. Öljei Khutuk domagała się wyboru Tash Temur na nowego króla Goryeo, więc wysłała wojska do Goryeo. Mongolscy żołnierze zostali pokonani przez armię Goryeo podczas próby przekroczenia rzeki Yalu. W tym samym czasie doszło do walki przeciwników i popleczników następcy tronu. Przywódca opozycjonistów Bolud Temür w 1364 r. zdobył stolicę i uwięził cesarzową Ki. Jej syn zbiegł do Köke Temüra, swego zwolennika. W następnym roku Bolud Temür został zdetronizowany przez Köke Temüra. Cesarzowa ponownie próbowała uczynić swego syna chanem, ale na próżno. W owym czasie, po śmierci Bayan Khutugh, została pierwszą cesarzową. W 1368 r. członkowie ruchu Czerwonych Turbanów pozbawili władzy dynastię Yuan. Ki uciekła do Yingchangu. Jej małżonek zmarł w 1370 r. Ayushiridara został chanem mongolskim pod imieniem Biliktu i cesarzem Chin (nominalnym) z dynastii Północnych Yuan o imieniu Zhaozong. Ki została cesarzową-wdową. Wkrótce potem wszelki ślad po niej zaginął.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

Co myślicie o tym poście i o historii Cesarzowej Ki? 12 komentarzy:

 1. Pytanie: Skąd wiadomo, że El Temur Był Kipczakiem (Tatarem)?
  Co by robił w Chinach, skoro jako Tatar mógł służyć chanom ojczystej Złotej Ordy, albo jak wielu Tatarów Wielkiemu Księciu Litewskiemu, lub Królowi polskiemu Władysławowi Jagielle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to powiem Ci tak, że nie jestem co do tego pewna ponieważ nie jestem historykiem. Historię słyszałam od mojej koleżanki Koreanki, która akurat uczyła się o tamtych czasach, potem jeszcze dla pewności sprawdziłam wszystko z innymi źródłami... El Temur prawdopodobnie miał pochodzenie Turecko-mongolskie, nie ma więcej informacji na jego temat, a tym bardziej o dzieciństwie czy innych rzeczach. A w Chinach był dlatego, że była tam stolica Imperium Mongolskiego- Dadu. Tam chciał by osoba którą przyprowadził zasiadła na tronie. Po tym manipulował każdym władcą, jak i całym pałacem. Dążył do przejęcia władzy nad całym Imperium Mongolskim.

   Usuń
 2. Historia naprawdę mocno się różni od tego, co zostało ukazane w serialu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki :) Dużo się z tego dowiedziałam ale jest mi trochę przykro bo bardzo się różni z tym co zostało pokazane w serialu a ja mocno wierzyłam że to prawda :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozczarował mnie fakt że Ki w prawdziwej historii pozbyła się Tal-Tala (Toghtogha)a w serialu było tak pięknie...

  OdpowiedzUsuń
 5. prawda ale w filmie ona plakała ze taltal poległ w walce a w rzeczywistosci oa go zabila

  OdpowiedzUsuń
 6. wcześnie pisałam o Tal_Talu i Ki wiecie co wam powiem czy jakby pokazali prawdziwą historię bez tych uczuć i emocji czy oglądalibyśmy to??? pewnie nie bo w życiu codziennym spotykamy strasznych intryg złości itp.Więc z jednej strony dobrze że nie pokazali całej prawdy.Ten serial pomógł mi trochę pomyśleć że w życiu najważniejsza jest miłość.Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 7. według mnie historia była trochę inna a znam się na tym bo znam 4 koreańczyków i do tego moja siostra zna się na tym i o dzieciństwie El Temura jest mało informacji i jeśli wzorowałeś się na dramie to nie pokazali nam całej prawdy bo być może Öljei Khutugh nie kochała króla korio tylko od początku cesarza a może cesarz poślubił Danashiri bo ją kochał wię nie można się wzorować na dramach bo oni je poprawiają i nie dają tylko prawdy więc taka rada niech nikt nie wzoruje się na filmach a co do dramy i do bochaterki to najcudowniejsze co widziałam i dzięki za dodatkowe informacje

  OdpowiedzUsuń
 8. A skad wiadomo czy watek milosny Niang i Wanga to prawda czy tez fikcja dla ubarwienia serialu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo to stąd, że w prawdziwej historii rodzinę Nyang zabił Wang. Więc cały ten wątek romantyczny jest fikcją.

   Usuń
 9. Bardzo proszę o podanie szczegółów z prawdzwej historii Wanga i Nyang.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow ale różnica między tym co napisałaś a tym co było w serialu, ale mimo wszystko kocham ten serial. Ile razy bym tego nie oglądała to i tak płaczę jak bóbr na końcu ;) Zapraszam no swojego bloga, zamierzam napisać opowiadanie z tymi bohaterami , ale jeszcze nie teraz bo obecnie piszę coś innego bardzo kosmicznego. Będzie mi miło gdy zostawisz jakiś ślad, o to link do mojego bloga: http://ja-i-moje-opowiastki-o-wszystkim.blogspot.com/ Piosenki masz świetne ale nie wiem czy słuchałaś jak Ji Chang Wook śpiewa Coś pięknego W pisz YT Ji Chang Wokk To the butterfly ma też inne wspaniałe piosenki ale musisz trochę pogrzebać. :)

  OdpowiedzUsuń