piątek, 23 czerwca 2017

Wierzenia Azjatyckiego Tygrysa, czyli rola religii w życiu Koreańczyków~


W tym poście chcę wam trochę przybliżyć religię, czyli inaczej wierzenia Koreańczyków. 
Wiele osób zapytanych na pewno odpowiedziałoby, że ich główna religią jest buddyzm (tak zawsze twierdziła każda nauczycielka która mnie uczyła geografii :D). Tak naprawdę na terenie Półwyspu Koreańskiego występuje trójpodział w kwestii religii. Istnieje tam Chrześcijaństwo, Buddyzm, lecz największy procent Koreańczyków to ateiści. 

Znalezione obrazy dla zapytania korea południowa

Chrześcijaństwo w Korei


Chrześcijaństwo zawitało do Korei Południowej za sprawą Chin. Paru koreańskich uczonych będąc w tym kraju poznało nową religię i kiedy wrócili stamtąd byli już ochrzczeni i zaopatrzeni w religijne księgi. Jednym z uczonych był Lee Sung Hun, który przyjął imię Piotr i jako pierwszy po powrocie do Korei w 1784 roku ochrzcił pierwszych Koreańczyków na Półwyspie Koreańskim. To wydarzenie jest brane jako początki chrześcijaństwa w Korei. Dziś, gdzie spotykali się pierwsi wierzący stoi wielka katedra Myeongdong. Prezesi, politycy jak i całe społeczeństwo koreańskie zainteresowało się nową religią, która jak dotąd nie była im dobrze znana. 

Znalezione obrazy dla zapytania chrześcijaństwo w korei południowej

Podczas oglądaniu kilku produkcji natknęłam się na sceny, które miały miejsca w kościołach koreańskich. Było to w dramach The K2 i You're Beautiful. Jak pewnie już widzicie kobiety zakrywają głowę białą chustą. Zazwyczaj wszystkie pieśni śpiewają oni w innych językach niż koreański. Najczęściej w oryginalnych. 

Znalezione obrazy dla zapytania The K2 drama church

Jeśli chodzi o tą religię to nie będę się zbytnio rozpisywać, gdyż większość jest taka sama jak w Europie. 

Buddyzm 


Buddyzm trafił na Półwysep Koreański za pomocą indyjskich mnichów około IV w n.e., aby w 668 r. uzyskać rangę religii narodowej. Mnisi, którzy przybyli do Korei, przekazali Koreańczykom swoją wiedzę na temat buddyzmu lecz była ona dość zmieniona ze względu na wcześniejszy wkład innych kultur. Mnisi buddyjscy stali się główną siłą intelektualną, mieli duży wpływ na decyzje podejmowane przez rządzących. Wersja buddyzmu, która zadomowiła się na Płw. Koreańskim to mahajana (jeden z trzech głównych kierunków w buddyzmie). Pomimo to buddyzm koreański wykształcił swą własną specyfikę, która stanowi, oczywiście odzwierciedlenie dziejów historycznych i polityki tego miejsca. Sytuacja buddyzmu zmieniła się wraz z nastaniem rządów dynastii Joseon (1392 –1910). Władcy tej dynastii hołdowali zasadom konfucjańskim. Ostatecznie, ich konserwatywne podejście do religii doprowadziło do znacznych ograniczeń buddystów, np. świątynie nie mogły być budowane w pobliżu miast. 

Podobny obraz

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie nie skupiają się zbytnio na religii. Na Płw. Koreańskim istnieje wiele zakonów buddyjskich- sangha, są odwiedzane one przez turystów, jak i zwykłych ludzi chcących uspokoić się wewnętrznie. Posągi Buddy są w wielu świątyniach koreańskich, przez co stają się atrakcją turystyczną. Buddyści wierzą w reinkarnację, więc po śmierci bliskiej osoby życzą jej by urodziła się w rodzinie z lepszą sytuacją finansową, by już nie miała żadnych zmartwień itp. 

Znalezione obrazy dla zapytania Buddyzm korea


Ateizm


Podobny obraz

Wielu Koreańczyków nie chcąc zajmować się sprawami duchowymi staje się ateistami, czyli osobami niewierzącymi. Spotkałam kilkunastu Koreańczyków, którzy są ateistami i powiedzieli mi, że większość ich znajomych też nimi jest. Uważają oni, że powinni się cieszyć życiem póki jeszcze mogą, gdyż nie wierzą w życie po śmierci ani w reinkarnację, przez co chcą wykorzystać swój czas jak najlepiej. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz