wtorek, 27 października 2015

Manhwa i Manga
Co to Manhwa? 


Manhwa jest to koreański komiks spokrewniony z Manhuą (Chiny). Manhwa często jest mylona z mangą, ponieważ format kartek i układ stron są takie same, ale jest wyjątek. Manhwę czytamy od lewej do prawej, jak to się robi w Polsce. Oprócz tego według mnie rysunki znacznie różnią się od siebie. W przypadku mangi są one słodkie, natomiast manhwy przypominają bardziej realnych ludzi. 
Manhwy w Polsce? 


1. Priest


2. Island


3. Kwiaty Grzechu


4. NoblesseSuper manhwy, które polecam:


1.He's Dedicated to Roses


2.  Hot Blooded Woman 


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Co to manga? 


Manga jest to komiks pochodzący z Japonii. To również jest odmiana chińskiej manhuy. Mangę czytamy od prawej do lewej, więc jest to przeciwnością manhwy. Manga posiada wiele charakterystycznych cech, między innymi to, że bohaterowie romansów, wyglądają przesłodko. Oprócz tego w mangach są rysowane wszystkie szczegóły, by wyrazić dynamikę fabuły.
Mangę charakteryzują duże oczy bohaterów. 

Przykładowa strona czytania mangi:
Manga:


      


Mangi w Polsce:


Stanowczo więcej ukazało się w Polsce mang i są one bardziej popularne. Mangi można czytać w formie papierowej lub elektronicznej na stronach, gdzie tłumacza je ich fani. 

Najpopularniejszymi mangami w Polsce są:


1. Naruto, obydwa sezony.


2. Sailor Moon 


3. Bleach


4. Another


Gazety:


W Polsce wychodzą również magazyny Mangi i Anime. Najpopularniejsze z nich to „Otaku” (dwumiesięcznik), „Kyaa!” (dwumiesięcznik) oraz „Arigato” (kwartalnik). W lipcu 2011 roku zadebiutował nowy magazyn pt. „Akiba” (dwumiesięcznik). Nakłady od 2 do 6 tysięcy egzemplarzy.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`


Myślę, że po tych stronach z różnych mang i manhw, możecie zauważyć różnice :) 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz