czwartek, 1 października 2015

Co to Chuseok?(추석) Chuseok- tradycyjne koreańskie święto plonów, które zawsze wypada 15 dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego i trwa cztery dni.      W 2015 roku były to dni od 26 (sobota)- 29 (wtorek) września. Z tym świętem jest związane wiele rzeczy, ale przede wszystkich zabawy i jedzenie.          Chuseok spędza się zawsze z rodziną, więc wiele koreańczyków na te 4 dni udaje się do swoich domów świętować. 

Jedzenie


1. Na Chuseok przygotowywany jest wielki stół z tradycyjnym jedzeniem. Zwyczajowe potrawy przygotowywane na to święto songpyeon niewielkie ciasteczka ryżowe i hangwa ciastka miodowe. Zwykle przygotowuje się także wołowinę bulgogi i makaron japchae. Do jedzenia popija się także tradycyjne napoje alkoholowe.


songpyeon


hangwa


bulgogi

 

japchae

Hanbok ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Podstawom Chuseok jest to, że ludzie obchodzący to święto zakładają hanbok, czyli tradycyjny koreański strój.  Wiele koreańskich gwiazd z okazji Chuseok, pozdrawia swoich fanów ( o tym zrobię kolejny post, bo zdjęć jest za dużo T.T) 

Wersja damska hanboka 


Wersja męska hanboka 


Zabawy 

 Święto Chuseok nie jest nudnym świętem, nie tylko siedzi się przy stole, ale gra się w wiele gier i zabaw. Jednym z nich jest np. Ssireum. Są to tradycyjne koreańskie zapasy, które są na wielkiej, okrągłej piaskownicy, a celem zapaśników jest przewrócić drugiego. 


Ssireum 

Ganggangsullae to prastary tradycyjny taniec koreański podczas, którego kobiety ubrane w tradycyjny strój stoją w koło trzymając się za ręce i śpiewają tradycyjne pieśni.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Ganggangsullae 

Yut to tradycyjna koreańska gra planszowa popularna w całej Korei. Jest ona zwykle grana w gronie znajomych lub rodziny.


                                                                              Yut 
Z chuseok wiążą się także inne zwyczaje. Niektóre z nich podobnie jak w czasie święta seollal są związane z kultem zmarłych[5].

Charye jest to specjalny stół ceremonialny przygotowywany nad ranem jako wspomnienie i dar dla przodków. Na nim znajdują się świąteczne potrawy. Po uroczystym wspólnym odprawieniu modlitwy rodzina zasiada do stołu.


CharyeSeongmyo i Beolcho. Podczas Chuseok odwiedza się groby rodziny. Ten zwyczaj jest zwany Seongmyo. Podczas tych wizyt zrywa się trawę jaka wyrosła przez lato na grobach przodków, co nazywa się Beolcho.


                                                                          Seongmyo

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Komentujcie :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz